Sırbistan gezi rehberi

Sırbistan’a üç farklı yoldan gidilebilir. Bunlar:
1) Havayolu: İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Belgrad’a direkt olarak uçabilirsiniz.
2) Karayolu: İstanbul Esenler Otogarı’ndan kalkan otobüsler ile direkt Sırbistan’a gidebilirsiniz. Ancak Sırbistan’a giden otobüs seferleri sık olmadığı için benim gibi önce Bulgaristan’a otobüs ile geçip, Sofya Serdika otogarından Belgrad’a gidebilirsiniz. Bunun için 9 saat İstanbul-Sofya kara yolculuğunu ve Sofya’dan Belgrad’a da 6-7 saatlik bir mesafeyi göze almalısınız. Bulgaristan’dan Belgrad’a otobüsle nasıl gidilir sorusunun cevabına buradan ulaşabilirsiniz.
3) Tren yolu: TCDD’nin İstanbul, Kapıkule, Sofya, Bükreş hattını takip eden, Bosfor Ekspresi aracılığıyla Sırbistan’a ulaşabilirsiniz. Hangi yolu seçeceğinizin kararı sizin…
Belgrad Kaç Günde Gezilir?

Belgrad, iki günde çok rahat gezilir. Yani hafta sonu gezisi için uygundur.
Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

Çok soğuk olmasın, ben rahat rahat gezeyim derseniz: Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül arası güzeldir.
Yağmur yağsın, bana fark etmez derseniz: Nisan, Ekim, Kasım da olabilir.
Kar yağsın, soğuk olsun beni hiç bozmaz derseniz: Şubat, Mart, Aralık ve Ocak aylarında da gidebilirsiniz.
Belgrad’da Ne Yenilir ve İçilir?
Sırp mutfağında et önemli bir yer tutar. Sırp mutfağı, Bulgaristan mutfağına göre daha çeşitlidir. Sırbistan, hem bir Balkan hem de bir Orta Avrupa ülkesi olmasının avantajını bu anlamda iyi kullanır. Sırp mutfağında et, hamur işi, peynir ve sosis bolca kullanılır.
Sırbistan genelinde ve tabii Belgrad’da cevapcici bolca tüketilir. Domuz ya da sığır etinden yapılan bir çeşit ızgara köftedir. Diğer tatları ise rostilij (pastırmalı ve peynirli tavuk ızgara, kajmak (tereyağı ve krem peynirden oluşan bir yemek), pljeskavica (Sırp hamburgeri), karadordeva snicla (tereyağı, kaymak ve domuz etinin kızartılmasıyla yapılan bir yemektir), ajvar (kavrulmuş kırmızı biber) ve palacinke (çikolatalı krep).
Ülkede hamur işi ve börekler de önemli yer tutar. Benim yediğim börek gerçekten çok başarılıydı.

Makedonya gezi rehberi


Ohrid

Ülkenin güneybatısında yer alan Ohrid, gezilip görülmesi gereken harika bir Balkan şehridir. Bu şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Şehri popüler hale getiren ise aynı isimle taşıyan Ohrid Gölüdür. Bu göl, ülkenin en büyük gölü olup aynı zamanda önemli turistik bir yerdir. Burada tekne turu yapıp şehrin harika doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca şehirde yer alan Çar Samuel Kalesi, UNESCO Dünya Mirası tarihi eski şehir bölgesi, Ali Paşa Camii, Halveti Tekkesi gibi tarihi yapılarda gezip görün derim. Bana göre Balkanlarda mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerden biridir.
3 Struga

Ülkenin güneybatısında, Ohri Gölü’nün kenarında yer alan Struga, gezilip görülmesi gereken harika bir turistik şehirdir. Burası ”Şiir Şehri” olarak bilinmektedir. Çünkü çoğu gece, sanat ve şiir gecesi düzenlenmektedir. Yine yıllın belirli zamanlarında şiir festivali yapılmaktadır. Bunun dışında yine şehirde birçok şair yetişmiştir. Buraya yolunuz düşerse Eski Çarşı, Aziz George Kilisesi, Halveti Teke ve Goce Delcev Caddesi gibi turistik yerlerini gezebilirsiniz. Gölün kenarında yer alan bu küçük şehir huzur ve duygusallık kokmaktadır.
4 Bitola

Ülkenin güneybatısında yer alan Bitola veya Türkçe ismiyle Manastır, yaklaşık 100 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Bu şehir tarihte oldukça önemli bir rol oynamıştır. Bu nedenle “konsoloslar şehri” olarak da bilinmektedir. Osmanlı döneminde Osmanlı 3. Ordusunun merkezi olması sebebiyle oldukça gelişmiştir. Burayı bizim için önemli kılan ise Mustafa Kemal Atatürk’ün 1896 yıllında Askeri liseyi okumak için geldiği şehirdir. Şehrin sokakları birçok Türk dizisine konu olmuştur. Buraya yolunuz düşerse şehirde yer alan tarihi yapıları mutlaka gezip görün derim.
Tetova

Makedonya’nın kuzey batısında yer alan Tetova veya diğer ismiyle Kalkandelen, Şar Dağları’nın eteklerine kurulu olup Pena Nehri kenarında bulunan bir Balkan şehridir. Bu şehir, nüfusu olarak ülkenin en büyük 3. kentidir. Şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Osmanlı döneminde önemli bir merkez haline gelmiştir. Buranın nüfusu çoğunluk olarak Müslümanlardan oluşmaktadır. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse Alaca Camii, Harabati Baba Tekkesi, Mavi Konak, Lesok Manastırı, St. Atanasius Kilisesi ve Holy Virgin Kilisesi gibi turistik yapılarını gezip görün. Şehir, başkentte yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunur.