Artvin gezilecek yerler

Mençuna Şelalesi
Artvin’de gezilecek yerler arasında belki de en önemlisi Mençuna Şelalesi’dir. Karadeniz turları ile mutlaka görülen yerlerden olan Mençuna Şelalesi, muhteşem atmosferiyle sizi büyüleyecek. Doğal güzelliklerini seyre dalarken mesire alanlarında piknik yapabileceksiniz.
Karagöl
Artvin merkeze 57 km bulunan Karagöl, Artvin gezilecek yerler listemizde ilk sıralardadır. Karadeniz’in saklı kalan cennetlerinden bir tanesi olan Karagöl, aslında bir heyelan gölüdür. 1900’lü yılların başlarında Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınlarında bulunan bir tepenin kayması sonucu Klaskur deresinin önünü kapatması ile meydana gelmiştir. Eşsiz fotoğraf kareleri sunan muhteşem görüntülere sahiptir.
Artvin Kalesi
Artvin kalesi, Çoruh nehri üzerinde bulunan Artvin köprüsünün karşısında yer almaktadır. Artvin gezi programımızdaki kalenin içinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Karadeniz’in en önemli tarihi eserlerinden biri olarak dikkat çekmektedir.


Atatürk Heykeli
Dünyanın en büyük Atatürk Heykeli’ni Artvin’de göreceksiniz. Artvin gezisi sayesinde heybetli dağların önünde yükselen Atatürk Heykeli ile gururlanacaksınız.
Karçal Dağları
Artvin’de gezilecek yerler arasında en önemlilerden biri Karçal Dağları’dır. Berta vadisi, Çoruh vadisi ve Gürcistan sınırlarına kadar uzanan Karçal Dağları 3429 metre yüksekliğiyle sizleri büyüleyecektir. Dağlarda trekking yapabilir ve yaban hayatı gözlemleyebilirsiniz.
Tekkale Köyü
Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı olan Tekkale Köyü de Artvin gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır. Eski adı Dörtkilise olan köyde dört adet kilise bulunuyor gerçekten. Gelmişken bu kiliseleri de görün elbette.
Barhal Çayı
Artvin’de nereler gezilir diyenlere Barhal Çayı’nı önerebiliriz. Yerli ve yabancı turisteler tarafından kano ve nehir kayağı yapmak için tercih edilen Barhal Çayı, yüksek dağlarla çevrilidir ve Çoruh Nehri’ne dökülür. Görmeniz gereken yerler arasındadır.
Satlel Kalesi
Artvin tarihi yerler açısından da oldukça zengin. Artvin turları ile görülen Satlet Kalesi, Şavşat’ın 2 kilometre uzaklığında Söğütlü köyünde bulunmaktadır. Bagrat krallığı tarafından yapılmıştır. Evliya Çelebi ise Seyahatname adlı kitabında bu kaleden bahsetmiştir. Şimdilerde harap halde olsa da tarih meraklılarının görmesi gereken yerlerdendir.

Rize gezilecek yerler


Rize Kalesi

Rize Kalesi, Rize’nin güneybatısında sanayi sitesine yakın bir konumda bir tepede konumlanıyor. Rize’de pek çok tepe var şehri seyredebileceğiniz Rize Kalesi de size 360 derecelik bir seyir şansı sunuyor. Kalenin üzerindeki çay bahçelerinde lezzetli Karadeniz çayı içebilirsiniz. Rize kalesinin ne zaman yapıldığı bilinmiyor olsa da İç kalenin I. Justinianus(527-565) döneminde, aşağı kalenin ise 13. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyormuş. Kale İç Kale, Aşağı Kal, İç Kale ile Atatürk Caddesi arasındaki Dış Kale kalıntıları ve Surlardan oluşuyor.

Ziraat Çay Bahçesi
Ziraat Çay bahçesi çaylıklar içinde çaya doyacağınız bir Rize’nin panoramik manzarasına sahip bir çay bahçesi. Rize simidinizi alıp bir masaya kurulun ve Karadeniz’e, Rize Kalesi’ne ve kente panoramik bir manzaradan bakarak çayınızı yudumlayın. Hemen altında ise Rize Atatürk Çay Ve Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi var.