7 sonuçtan 1 ile 7 arası
 1. #1
  Donanımcı Array C@GL@R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2004
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  687
  İtibar Gücü
  20

  Korsan Piyasasının Durumu

  ODTÜ tarafından yapılan ankete göre, Türkiye’de tüketicilerinin yüzde 74’ü, orijinal ürün fiyatları yüksek olduğu için korsan ürünlere yöneliyor.

  ODTÜ öğrencilerinin kurduğu Elektronik ve Elektrik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE Institute of Electrical and Electronics Engineers), CeBIT Eurasia Bilişim Fuarı’nda yaptığı korsan ürün kullanımı anketi sonuçlarını açıkladı. Fuar ziyaretçilerine yöneltilen 10 sorudan oluşan ankete göre, korsan kopyalama bilişim ve sanatın önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor. Birçok tüketicinin, kısa ve uzun vadede korsan kullanmaya devam edeceğini açıkça söylemesi ise konuya bakışın ne düzeyde olduğunun bir göstergesi.

  Anket, kullanıcıların korsanı tercih etmesinin nedenleri olarak, düşük alım gücü, tüketici hakları konusunda bilinçsizlik, yasaların uygulamasındaki eksiklik, caydırıcı cezaların yaygınlaşmaması ve emek hırsızlığının toplum tarafından kabullenmesini gösteriyor. 100 trilyonluk kitap piyasasının yüzde 40’ının korsan olduğu tahmin edildiği Türkiye’de lisanssız yazılımın bu sektöre faturası 700 milyon doları aşıyor. Korsan CD ve kasetlerin müzik sektörüne maliyeti ise 10 trilyon TL.

  ANKET SORULARI VE YANITLARI

  1) Satın almak istediğiniz ürünün korsanı mevcut ise, hangi sıklıkla orijinali yerine korsanını tercih ediyorsunuz?
  Hiç: yüzde 18.17
  Az: : yüzde 25.18
  Orta: yüzde 27.04
  Oldukça: yüzde 14.45
  Çok: yüzde 15.16
  Yorum: Ağırlıklı ortalamanın 2.89 olması tüketicilerin neredeyse yarı yarıya korsanı orijinaline tercih ettiklerini gösteriyor. Ayrıca tüketicilerin %70’inden fazlası korsanı birkaç kere de olsa kullandıklarını belirtmişler

  2) Daha çok hangi ürünlerin korsanını almayı tercih ediyorsunuz?
  Yazılım: yüzde 34.14
  Kitap: yüzde 16.29
  Film: yüzde 33.86
  Müzik: yüzde 33.14
  Bilgisayar oyunu: yüzde 39.86
  Yorum: Korsan versiyonu en fazla tercih edilen ürün grubunu oyunlar oluşturuyor. Tüketicilerin en az üçte biri, bu 4 ürün grubunun da birden korsanını tercih ediyor. Kitapta korsan oranının düşük çıkması, katılımcıların çoğunluğunu bilişim tüketicilerin oluşturmasına dayandırılabilir.

  3) Türkiye’de yazılımda yüzde 58, müzik ve kitapta yüzde 40 olan korsan kullanımım yüzde 20 seviyelerine inmesi için ne kadar beklememiz gerekiyor?Hiç: yüzde 5.07
  Kısa vade: yüzde 9.51
  Orta vade: yüzde 18.23
  Uzun vade: yüzde 31.22
  Çok uzun bir süre alır: yüzde 35.97
  Yorum: Ağırlıklı ortalamanın 3.84 olduğu bu soru, tüketicilerin önemli bir kısmı korsan kullanım oranının uzunca bir süre azalmayacağı ve bir şekilde korsan ürünleri kendilerinin de temin edeceğini gösteriyor.

  4) Hangi nedenle korsan ürün almaya yöneliyorsunuz?
  Orijinalinin pahalı olması: yüzde 73.57
  Tüketici hakları hakkında fikir sahibi olmama: yüzde 4.57
  Korsanın bir suç olduğunun farkında olmama: yüzde 6.71
  Çoğu herkesin korsan almaktan veya satmaktan çekinmemesi: yüzde 20.00
  Diğer: yüzde 7.57
  Yorum: Normal şartlar altında orjinalinin pahalı olması ilk neden olarak öne çıkabilir. Ancak, öne çıkan bir diğer sebep de, herkesin korsan almaktan veya satmaktan çekinmemesi olarak gözüküyor. Bu bulgu korsanın yaygınlığının kanıksandığını gösteriyor.

  5) Korsanı ürün satın aldığınızda bunu ne gibi maliyetleri olduğunu göze alıyor musunuz?
  Devletin milyonlarca dolarlık vergi kaybı ve istihdamda azalma: yüzde 50.14
  Ülke ekonomisinin küçülmesi ve yabancı yatırımlarda azalma: yüzde 38.71
  Üretici ve sanatçının emeğinin karşılığını alamamasından ötürü üretiminde azalma: yüzde 54.71
  Yasadışı örgütlere ve mafyaya kaynak sağlama: yüzde 36.19
  Engellenememesinden ötürü, korsanın AB yolunda bir engel olarak görülmesi: yüzde 43.29
  Yorum: Tüketici, ekonomiye verdiği zararları bilerek korsanı tercih ediyor. Sanatçı emeğinin korsandan zarar görmesi tüketicinin satın almasını engellemiyor.

  6) Satın aldığınız korsan ürünlerde bir bozukluk çıkması ne sıklıkla oluyor?
  Hiç: yüzde 28.05
  Az: yüzde 25.04
  Orta: yüzde 22.93
  Oldukça: yüzde 13.57
  Çok: yüzde 9.35
  Yorum: Ağırlıklı ortalamanın 2.47 olduğu bu soru, tüketicinin korsan satanların sunduğu ürünlerden aslında çok şikayetçi olmadığını vurguluyor.

  7) Bir eser veya ürünü, herhangi bir yerde, kısmen veya tamamen kullanmadan önce, telif haklarının korunup korunmadığına hangi oranda dikkat ediyorsunuz?
  Hiç: yüzde 19.11
  Az: yüzde 24.16
  Orta: yüzde 28.59
  Oldukça: yüzde 17.74
  Çok: yüzde 10.40
  Yorum: Tüketicilerin yarıdan fazlası telif hakları konusunda yeterince dikkatli ve duyarlı değil.

  8) Bulunduğunuz kurum veya şirkette lisanslı yazılım kullanma konusunda hangi oranda çalışmalar yapılıyor?
  Hiç: yüzde 13.54
  Az: yüzde 9.98
  Orta: yüzde 14.21
  Oldukça: yüzde 19.63
  Çok: yüzde 42.64
  Yorum: 7’inci sorunun aksine, bu soruda ağırlıklı ortalama 3.68 olarak çıktı. Sonuç kurumlara uygulanan caydırıcı denetimlerin işe yaradığını ve şirketlerin ev kullanıcısına oranla lisanslı yazılım kullanma konusunda daha dikkatli olduğunu gösteriyor.

  9) Telif haklarının daha çok hangi yollarla ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
  Korsan CD/DVD: yüzde 66.57
  Kişisel kopyalamalar: yüzde 34.57
  İnternet ve paylaşım programları aracılığıyla: yüzde 32.71
  Normalde kısıtlı kullanım hakkı veren programları kırarak: yüzde 28.00
  Diğer: yüzde 8.00
  Yorum: Beklenildiği gibi, korsan CD/DVD satın alma oranı oldukça yüksek. Bu oranı, kişisel kopyalamalar ve internet izliyor. ADSL ve Kablo erişimlerinin yaygınlaşmasına paralel olarak, dosya paylaşımı aracılığıyla telif hakları ihlalinin gittikçe yükseleceği tahmin edilebilir.

  10) Kamuoyunu bilinçlendirmek adına, Türkiye’de korsan kullanım ve etkileri üzerine gerçekleştirilecek bir etkinlik ne kadar faydalı olur?
  Hiç: yüzde 13.61
  Az: yüzde 24.37
  Orta: yüzde 32.44
  Oldukça: yüzde 16.81
  Çok: yüzde 12.77
  Yorum: Ağırlıklı ortalamanın 2.90 olduğu 10’uncu soruda, çoğunluk böyle bir bilinçlendirme kampanyalarının etkili olabileceği konusunda hemfikir.

  Açıklama: Hiç yanıtı 1, Az yanıtı 2, Orta yanıtı 3, Oldukça 4 ve Çok yanıtı ise 5 puan olarak değerlendirilmiştir.
  Sizi rahatsız eden konuşma, küfür veya forum kurallarına aykırı olan mesajları, avatar'ın altında bulunan butonuna basarak bizleri bilgilendirebilirsiniz.

  Destek için

 2. #2
  Administrator Array csniper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2004
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.371
  İtibar Gücü
  10
  Korsan hakkında devletin son zamanlarda arttırdığı cezalarla korsan piyasasında bir düşüş oldu. Ama hala korsan devam etmekte. Baskınlar ve cezalar arttıkça korsanın önüne geçilebilecek. Tabi buda yaklaşık 2-3 yıl sürer. Burada devletimizin tutumu çok önemli. Elini çabuk tutarsa 1 yıl gibi kısa bir sürede'de korsan bitebilir.
  Sizi rahatsız eden konuşma, küfür veya forum kurallarına aykırı olan mesajları, avatar'ın altında bulunan butonuna basarak bizleri bilgilendirebilirsiniz.

 3. #3
  Acemi Üye Array
  Üyelik tarihi
  Oct 2004
  Mesajlar
  34
  İtibar Gücü
  0
  Korsanı bitiremezler
  sen ayrılık nedir bilir misin? ben bilirim ayrılık, sensizlik demektir. sen, sensizlik nedir bilir misin? ben bilirim sensizlik, çöllerde kutupları düşünmektir sen, kutup nedir bilir misin? ben bilirim meridyenlerin birleştiği yere kutup denir...

 4. #4
  teknik
  Guest
  Korsan var korsan var. sen git palermonun bi filminin kopyasını çıkar ve dağıt palermo yada başka x firma bunla uğraşır korsanı bitirmeye çalışır ama türkiyede distribitor veya o yazılım veya filmle ilgili bi firma olmadıktan sonra bunla kim uğraşırki.

 5. #5
  DM Sever Array coolindark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2004
  Yer
  Hem Bilecik / Hem İstanbul :)
  Mesajlar
  146
  İtibar Gücü
  0
  Yani, sonucta telif hakkinin korunmasi icin bosu bosuna ugrasmanin bir anlami yok. Buyrun ornek : Sierra. Son zamanlara kadar formanin hicbir distribitor u yoktu. eee biz nasi oldu da Half Life ile tanisabildik? Buna ceza verselerdi veya olmasaydi ne olacakti ki? Once bir distributor isini tamamlasinlar, sonra da fiyatlarini astronomik rakam yapmakatan vazgecsinler. Bakalim korsan alan kalacak mi eskisi kadar?

  Bir de ayri bir$ey war, devlet bununla ba$a cikamiyorsa; Cin Cumhuriyeti gibi el altindan desteklesinler. Bakin nasil da kalkindilar. 2 Milyar insan, yarisi ac ve dunyanin en hizli gelisen ulkesi statusunde 1.ci sirada Cin var. Bilemeyecegim artik. Millet akillilik yapio biz de cok durustuz ya korsani engellemeye calisiyoruz. Once devletin basindakiler bi deissin, yiyip duruolar ulkeyi...

  Herneyse cok konustum
  SAYGILAR
  Ahhh computers... you take me higher, generally hit me so bad... anyway; i love you...

 6. #6
  Administrator Array csniper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2004
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.371
  İtibar Gücü
  10
  Firmalar riske girip ürünlerin fiyatlarını düşürmeden korsanın bitmesi çok zor. Örnek : Bir oyuna çok az kişi 30-75 milyon veriyor. Halbuki aynı oyunun korsanı 2-5 milyon arası. Arada çok fazla fark var.
  Orjinal oyunların bu yüksek fiyatlarının düşürülmesi şart.
  Sizi rahatsız eden konuşma, küfür veya forum kurallarına aykırı olan mesajları, avatar'ın altında bulunan butonuna basarak bizleri bilgilendirebilirsiniz.

 7. #7
  Acemi Üye Array
  Üyelik tarihi
  Feb 2005
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  9
  İtibar Gücü
  0

  korsan-Devlet-Kazanç ve SOYGUN İLİŞKİSİ

  Korsanı hiç bir şekilde önleyemezsiniz. En önemli nedeni Astronomik satış fiyatlarıdır..Siz ülkede 450 YTL' ye insan çalıştıracaksınız. Ve bununla insanlar 190 litre BENZİN alabilecekler. Yani yaklaşık 4 depo ve bu ücreti kazanabilmek için de 29 YTL otobüs ücreti verecekler. Burada FAKİR fukara edebiyatı yapmaya çalışmıyorum. Bu Sektörün bir şekilde içindeyim. Düşünün, iyi bir grafirkersiniz. Birinin yanında çalışsanız alacağınız ücret taş çatlasa 800 YTL, YANİ SÜRÜNECEKSİNİZ.Kendi işinizi kursanız en az maliyet 10.000 dolar. MANTIK BUNUN NERESİNDE, Daha, adına yanlışlıkla devlet denen bu ÖRGÜTÜN bir yıl sonra sizden, VERGİ ADI ALTINDA ÇATIR ÇATIR YONACAKLARI DA CABASI. Kısacası diri diri YONULAN KÜMESDEKİ KAZLAR....
  BU ŞARTLAR ALTINDA KİMSE DÜRÜSTLÜKTEN, FAZİLETTEN BAHSETMESİN. ÇOK LUX olduğu gibi bu kadar HAMASETE de gerek yok. Elbette, Korsan kullanmak yada bunu teşvik etmek anlamında söylemiyorum.Elbette bu bir EMEK hırsızlığıdır. Ben kullanmıyorum ve kullanmamda, nedeni de basit. Fahiş fiyatta olsa iyi kötü ödeyebilme gücüm var.Olmasaydı, ne yapardım. Doğmamış çocuğa da DON BİÇMEM. Yani yaparım da diyemem,yapmam da....AMA GERÇEKLERİ DE GÖRMEK LAZIM. EN BASİT HALİYLE 100 Dolar bir işletim sistemine ödeyeceksiniz ve Sn.(!) Bill Gates dolar milyarderi OLACAK.....SATIN ALMAYIN BİR SÜRE, BU LAFIM PC İMALATÇILARINA, LINUX VB. KULLANIN. BİR DENEYİN BAKALIM NE OLACAK OPEN OFFICE KULLANIN ALMAYIN 400-600 DOLARA MICROSOFT OFFICE, BAKIN NELER, NELER OLUYOR. TABİİ PARALELİNDE KORSANI DA ALMAYIN ÇOK DEĞİL. SN. ÜRETİCİLER YAPIN BUNU 3 AY, EĞER TÜM BU ESERLER 1/3 FİYATA DÜŞMEZ İSE BEN ÇIKIP KIZILAYDA "BEN....." DİYECEĞİM. AMA NEREDE O YÜREK,MANTIK,DÜRÜSTLÜK VE FAZİLET......Bir de bu hakları koruyan, adına şimdi tam hatırlayamadım BYS mi neydi,Dikkatle bakın kimin çıkarlarını kollayan Sivil G......O Örgütü ve verilen, donatılan yetkilere ve de verilen cezalara ve buna rağmen hızla ve engellenemeyen bir korsan yayıncılık. Artık Gerçekleri görme zamanı gelmedi mi?
  EFENDİM DEVLETİN VERGİ KAYBI OLUYORMUŞMUŞ. BU ÜLKEDE ZATEN DEVLETİN TEK VE TEK KAYGISI BU. SENİN NE KAZANABİLDİĞİNİN HİÇ ÖNEMİ YOK..... BU ÜLKEDE YAŞIYORSAN, ELLER YUKARI ! ! !
  HEM, ADINA DEVLET DENEN (!) BU ÖRGÜTE, HEM DE BILL GATES VE BENZERLERİNE, HATTA TRÖSTLERİNE....ŞİMDİ YETMEDİ BİR DE DEVLETİ AMERİKA ADINA BILL GATES'E 8) TESLİM EDİYORUZ... TABİ CANIM ALAMANLAR APTAL AMA BİZ AKILLI (!)
  ÇOK EFKARLIYIM KUSURUMA BAKMAYIN GÖZ GÖRE, GÖRE SOYULUYORUZ, ÖFKEM BUNA....... :askiz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


Donanım forumu - Byte Hesaplayıcı - Notebook tamir Beşiktaş - beşiktaş bilgisayar servisi - beşiktaş bilgisayar servis - beşiktaş notebook servisi - beşiktaş servis - Beşiktaş Kamera Kurulumu -
 

SEO by vBSEO 3.6.0 RC 2