Batı Avrupa monitör piyasası çift haneli büyüyor

  • Batı Avrupa monitör piyasasında 2014’ün ikinci çeyreği yüzde 11’den fazla büyüme gösterdi.
  • AOC ve Philips monitörlerinin lisans ortağı MMD’nin toplamdaki yüzde 18’in üzerindeki büyüme oranları, Batı Avrupa piyasasının üzerinde seyretti.
  • AOC ve Philips birlikte Batı Avrupa’da yaklaşık yüzde 12’lik bir pazar payına ulaştılar.

Amsterdam, 30 Eylül 2014: Piyasa analisti Context’in son rakamlarına göre, Avrupa monitör piyasası tutarsız bir şekilde gelişmeye devam ediyor: Batı Avrupa 2014’ün ikinci çeyreğinde, bir önceki yıla oranla yüzde 11’den fazla büyürken, bazı Doğu Avrupa piyasaları ise tüketici ve müşteri belirsizliğinden daha fazla etkilenerek daha düşük bir taleple sonuçlandı. Avrupa’nın bütününde ise piyasa biraz büyümekte. Bu zorluklara rağmen AOC ve Philips monitörlerinin lisans ortağı MMD, – hem Batı Avrupa’da hem de Doğu Avrupa’da – genel olarak piyasadan daha iyi bir performans gösterdi ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla tüm Avrupa piyasasında yüzde dördün üzerinde büyüme gösterdi. AOC, yüzde 13’ün üzerindeki büyümesiyle bu başarıya güçlü bir şekilde katkıda bulundu. AOC ve MMD dünyanın önde gelen ekran üreticisi TPV’ye bağlı kuruluşlardır.

“Esnek stratejimizin karşılığını yine alıyoruz,” diyen AOC ve MMD Bölge Satış Direktörü Berkay Doğan sözlerine şunları ekledi: “Batı Avrupa’da büyüyen bir piyasanın avantajını diğerlerinden daha fazla yakaladık ve Doğu Avrupa’daki küçülmemiz genel piyasadaki düşüşün çok daha altındaydı. Batı Avrupa’da, piyasanın yüzde yedi üzerinde performans gösterdik, Doğu Avrupa’da ise piyasanın yüzde sekizinin de üzerinde büyüdük. Her iki bölgede de müşteri odaklı ve yenilik temelli yaklaşımımızla ikna edici olmayı başardık. 28 inçlik 4K UltraClear UHD monitörümüz ve Android temelli All in One ekranımız gibi yeni kategoriler bu örneklerden sadece ikisi. Oyun segmentine yönelik G-Sync monitörleri, Philips’in büyük 32 inç ve 40 inç 4K ekranları ve gözleri zararlı olabilecek mavi ışıktan koruyan, devrim niteliğindeki SoftBlue teknolojisi gibi son dönemde duyurduğumuz yeniliklerle bir kez daha yenilik stratejimizi göstermiş oluyoruz.”
Türkiye piyasasındaki yüzde 20’lik zorlu bir küçülmeye rağmen, AOC ve Philips ortak lider konumlarını korumayı başardılar. Özellikle AOC piyasa genelinden çok daha iyi bir performans gösterdi ve şu anda Türkiye monitör piyasasında 3. sırada bulunuyor.

MMD Hakkında
MMD, TPV’nin Philips ile 2009 yılında yaptığı marka lisans anlaşmasının sonucunda kurulan yüzde yüz iştirakli şirketidir. MMD dünya çapında sadece Philips markalı LCD ekranları pazarlar ve satar. Philips markasının verdiği sözü TPV’nin ekran alanındaki imalat uzmanlığıyla birleştiren MMD, hızlı ve odaklı yaklaşımıyla piyasaya yenilikçi ürünleri getirir. MMD Amsterdam’daki merkez ofisinden Batı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika piyasalarına hizmet sunar. Prag’daki yerel ofisinden de Doğu Avrupa ve BDT piyasalarına piyasalarına hizmet sunar. MMD yerel satış ekipleri ağı aracılığıyla, bütün büyük IT distribütörleri ve bayileri ile çalışmaktadır. Şirketin tasarım ve geliştirme merkezi Tayvan’da bulunmaktadır.
www.mmd-p.com
AOC Hakkında
AOC ekran piyasasının önde gelen global markalarından biridir. Yüksek kalitesi, birinci sınıf hizmeti, çekici tasarımının yanı sıra rekabetçi fiyatlardaki çevre dostu ve yenilikçi ürünleri, her geçen gün daha fazla tüketicinin ve dağıtım ortağının AOC’ye güvenme sebepleri arasındadır. Bilgisayar ekranlarındaki olağanüstü geniş ürün gamı pek çok ödül kazanmıştır. AOC, dünyanın en büyük LCD üreticisi TPV Technology Limited’ın alt kuruluşudur. AOC Amsterdam’daki merkez ofisiyle Batı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika piyasalarına hizmet vermektedir. Doğu Avrupa ve BDT piyasalarına ise Prag’taki ofisiyle hizmet sunar. AOC, yerel satış ekipleri ağı sayesinde bütün büyük IT distribütörleri ve bayileri ile çalışmaktadır.
www.aoc-europe.com