Windows’tan ‘korsan’a yama yok
Microsoft güvenlik açıklarını korsana karşı silaha dönüştürüyor. Kullanıcılar, 2005 ortasından itibaren güvenlik yamaları için lisanslı ürün numarası verecek. Korsan kullanıcısı güncellemeleri istisnai koşullar dışında alamayacak.


KORSANA YAMA YOK
Windows kullanıcıları 2005’in ortasından itibaren WGA programına girmek zorunda, aksi takdirde güvenlik yamalarını temin edemeyecekler. Korsan kopya sahipleri ise, programa dahil olamayacakları için güvenlik yamalarını almada sorun yaşayacak. Tomruk, bu noktada şunu belirtiyor: “Güvenlik yamalarının sadece ve sadece çok kritik ve virüs yayılımını engelleyecek olanlarını korsan kullanıcısına da açacağız, bunu internetin sağlığı için yapıyoruz, ancak korsan ürün kullanıcıları diğer yamaları alamayacak”.
Korsan kullanıcıları Windows açık yamalarını alamamaları demek, ortaya çıkan riskleri kendilerinin üstlenmesi demek.

TÜRKİYE’DE YÜZDE 58 KORSAN
Microsoft’un korsan kopyalı ürünleri kimi zaman sokakta CD kabında, kimi zaman kırtasiyeciler veya bilgisayar dükkânlarında gerçek görünümlü pakette satılıyor. Korsan kopyaların fiyatları 3 milyon ile 30 milyon arasında değişiyor. Özellikle ABD, Avrupa ve Asya pazarlarında satılan korsan kopyalar gerçeklerinden ayırt edilemeyecek benzerlikte piyasaya sunuluyor. Tomruk önemli hedeflerden birinin de, spam posta ile reklamı yapılan internetten indirilen korsan kopyalar olduğunu ifade etti. IDC rakamlarına göre, Türkiye’deki Windows’ların yüzde 58’i korsan. Tomruk pratikte bu rakamın çok daha yüksek olduğunu savunuyor.

‘LİSANSLI KULLANICIYI KORUYORUZ’Açıkların ‘korsan’a kapatılması, bir anlamda korsan kullanımın yüksek olduğu ülkelerde interneti riske atmak olacak. Diğer yandan ise, Microsoft’un sürekli çıkan açıklarını bir anlamda silaha dönüştürmesi olarak değerlendirilebilir. İşletim sistemlerinde açık çıkmasının “işin doğası gereği” olduğunu vurgulayan Tomruk, açıkları sürekli yamadıklarını için ücretini ödeyen lisanslı kullanıcıyı bu yolla desteklemek gerektiğinin altını çiziyor.

[align=right:932b377a19]ntvmsnbc.com[/align:932b377a19]